تیروئید علل و درمان کم کاری

کم کاری

تیروئید کم کار


کم کاری تیروئید به دلیل عدم مصرف نمک طبیعی و شکر نیشکر، بسیار شایع شده است. تیروئید یکی از غدد مهم در بدن است که در زیر حنجره و جلوی گردن قرار گرفته و هورمون های مربوط به انرژی را در بدن تنظیم می کند.

خود این غده به غده ی دیگری به نام هیپوفیز وابسته است و عملکردش بوسیله ی آن تنظیم می شود. غده ی تیروئید می تواند به پرکاری یا کم کاری دچار شود که هرکدام از این اختلالات نتایج متفاوتی به بار می آورند.

اگر تیروئید نتواند به میزان کافی برای بدن هورمون ترشح کند، چون کار اصلی تیروئید تنظیم متابولیسم است، فرد دچار بیماریهای مربوط به اختلال در متابولیسم خواهد شد.

علت کم کار شدن غده تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید در بعضی موارد یک بیماری خود ایمنی است. یعنی سیستم ایمنی بدن غده ی تیروئید را با یک عامل بیگانه ی مهاجم به بدن اشتباه میگیرد و به آن حمله می کند. این اتفاق در زنان شایع تر است. ناراحتی های روحی و اعصاب در این بیماری نقش مهمی دارند.

بالا رفتن استرس و هم و غم که آن نیز معلول غذاهای سرد و ناسالم از جمله شکر چغندر، نمک تصفیه شده و… است هم از دیگر دلایل اختلال تیرویید است.

علائم کم کاری تیروئید:

اختلال در نظم پریود در زنان

ریزش مو

ضعف و خستگی

سرمایی شدن و ناتوان شدن در تحمل سرما

افسردگی

اضافه وزن یا اختلال در وزن کم کردن

خشک شدن و زبر شدن پوست

کاهش و ناتوانی در میل جنسی

ضعف حافظه

یبوست

و …

طب سنتی ایرانی توصیه های بسیار مجربی برای درمان قطعی کم کاری تیرویید دارد:

توصیه های  غذایی:  

مصرف شیره انگور، فالوده سیب، شیربادام،  دمنوش بابونه، دمنوش مرزنجوش، عسل و سیاه دانه

توصیه های دوایی:

مصرف مرزنجوش جامع خوراکی هفته ای دوبار،  قطره مرزنجوش جامع در بینی هفته ای دوبار، روغن بنفشه کنجدی شبی دو قطره در هر بینی، اسپند ۱۴ روز

توصیه های یداوی:

ماساژ زیر گلو با روغن بابونه،  سبزی گشنیز ساطوری شده و روی موضع ضماد شود، قراردادن پودر موبر نوره طبیعی به گردن دو دقیقه و هفته ای سه بار و مالیدن حنا بعد از پودر نوره به مدت چند دقیقه

برای مشاوره و ویزیت رایگان با شماره 09912694914 تماس بگیرید. یا فرم تعیین مزاج رایگان را پر کنید تا مشاورین سبز نسخه ی شما را به صورت رایگان برای شما ارسال کرده و با شما ارتباط برقرار کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *