سبک زندگی مزاج صفرا (گرم و خشک)

مزاج صفرا

سبک زندگی مزاج صفرا


سبک زندگی مناسب مزاج صفراوی (گرم و خشک) جنبه های فراوانی دارد. هر مزاجی نیز تدابیر خاصی برای سبک زندگی به ما تحمیل می کند. صفرا هم از این دایره مستثنا نیست. سبک زندگی مناسب مزاج صفرا یا همان مزاج گرم و خشک شامل جنبه های مختلفی است.  

در زیر سعی کرده ایم به مهمترین آنها اشاره کنیم. با مطالعه و بخاطر سپردن این موارد سالم تر زندگی کنید و کمتر بیمار شوید.

افراد دارای مزاج صفرا چه بکنند و چه نکنند؟

1- از عصبانیت، هیجانات روانی و زیاد حرف زدن اجتناب کنید. این رفتارها و حالت های روانی افزایش دهنده گرمی و خشکی هستند. می توانند مزاج شما را از حالت تعادل خارج کنند. اساساً از حالت های روانی که تحریک کننده و افزاینده ی فشار و ضربان قلب هستند دوری کنید.

2- هر 12 ساعت یکبار، بینی خود را با کمی روغن بادام شیرین طبیعی مرطوب کنید. این کار تنفس را برای بدن خشک شما آسان تر می کند. تنفس درست اثر بسیار خوبی بر سلامتی جسمی و روحی شما خواهد داشت.

در شرایط فشار عصبی دستورات تنفسی آرام بخش را بکار ببرید یا از هوای تازه و خنک بهره ببرید.

برای دیدن ویدیوی دستورات تنفسی این قسمت کلیک کنید.

خواب و بیداری

3 – كم خوابی يا بيداری طولانی، بیخوابی و دیر خوابیدن برای شما صفرا مزاج ها بسیار مضر است.

محل خواب شما نباید زیاد گرم باشد. زير انداز سفت و نازک و رو انداز ضخيم و پشمی برای شما مناسب نیست.

داشتن خواب كافی برای شما ضروری است. استراحت يا چرت ميانه ی روز در  حد 20 تا  30 دقيقه انرژی بسیار خوبی به شما می دهد. سعی کنید محل خواب خود را خنک نگه دارید، تشك نرم ، و رو انداز نخی  و خنك برای متعادل نگه داشتن حرارت بدن شما ضروری است.

زیرا مزاج صفرا حرارت و خشکی را در بدن شما غالب کرده و بدن تان نیاز به تعدیل آنها دارد.

آب و هوا و شرایط زندگی

4- آب و هوای گرم و خشك و نور زياد و زرد برای شما خوب نیست. مناطق مركزی و جنوبی كشور ایران که آب و هوای گرم و خشک و آفتاب شدیدی دارند مکان های خوبی برای زندگی شما نیستند.

خانه ها يا اتاق های جنوبی و آفتاب گیر و طبقات بالای آپارتمان ها خانه های مناسبی برای شما نیستند. از قرار گرفتن در سونای خشك و حمام داغ طولانی نیز جداً بپرهیزید.  

در عوض آب و هوای خنك، مرطوب و نور ملايم برای شما عالی ست. حمام و دوش آب خنك و کوتاه و جكوزی سرد برای شما بسیار خوب است.

مناطق مرتفع شمال و شمال غرب كشور و خانه ها يا اتاق های شمالی و طبقات زير زمین  مکان ها و خانه های مناسبی برای زندگی شما هستند.

مزاج صفرا

فیلم و موسیقی

5- فيلم های هيجانی و پرتحرک و خشن و موسيقیهای با ریتم تند و بیش از حد پر هیجان برای شما مناسب نیستند.

فيلم های كمدی، احساسی و ملايم وتا حدی ترسناک يا حزن آور را برای دیدن انتخاب کنید. موسیقی های ملايم، آرام و عميق نیز برای شما مناسب تر است.

عطر و رنگ

6- رنگ های تند مثل قرمز، زرد يا  نارنجی برای حال مزاجی شما مضر است. بهتر است از رنگ های ساده و روش مانند سفيد، نيلی و گاهاً تیره مانند آبی، قهوه ای یا مشكی استفاده کنید.

7- عطرهای تند و گرم نیز بر روی شما اثر منفی دارد. در عوض از عطرهای ملايم و خنك استفاده کنید. این بوها حال شما را متعادل و خوب نگه می دارند.

ورزش و فعالیت بدنی

8- ورزش های خيلی پر تحرک و طولانی، مخصوصا در فصول يا محيط های گرم و خشك برای شما بسیار مضر است. مثلا  فوتبال، دوميدانی، واليبال ساحلی، علی الخصوص زیر نور آفتاب.

در عوض ورزش های آبی، سالنی، شاد، آرام، ملايم، فكری و تمركزی برای شما عالی ست. مثلا  شنا، اسكی، شطرنج، بيليارد، گلف، تیراندازی، تنيس روی میز و بدمينتون.

به خاطر داشته باشید که حتما آب از دسته رفته بدن را در حین ورزش به میزان کافی و به سرعت جایگزین کنید.

9- اگر ریزه خواری می کنید آن را کنترل کنید و زمان های صرف غذا را منظم کنید. میتوانید پنج وعده غذایی برای خود تعریف کنید و فقط در همان زمان ها غذا مصرف کنید.

10- حتما از ماساژ تراپی با روغن های مناسب مزاج خود یعنی روغن های مرطوب کننده و خنک و فعالیت بدنی منظم بهره ببرید.

برای مطالعه بیشتر درباره ی روغن ماساژ سرد اینجا کلیک کنید.

11- یبوست خود را حتما درمان کنید.

یکی از تدابیر درمان یبوست برای شما، ماساژ شکم در جهت عقربه های ساعت با روغن زیتون یا بابونه هر شب و به مدت پانزده دقیقه است. بعد از مدتی نتیجه ی آن را مشاهده می کنید.

افراد دارای مزاج صفرا چه بخورند و چه نخورند؟

1- مزه های تلخ، تند، شور و خيلی شیرین برای شما مناسب نیست. در عوض مزه های ترش و ملس (مختصری ترش) برای شما خوب است.

2- غذاهای سرخ كرده، بخصوص اجزای گوشت و غذاهای بو داده يا تفت داده برای شما مضر است.  

غذاهای خيلی چرب مانند گوشت شتر و شترمرغ، بوقلمون، كبك و بلدرچین برای شما مناسب نیست. گوشت قرمز به میزان زياد، فسنجان شیرین و پرگردو، عسل زياد برای شما خوب نیست.

مصرف بیش از حد تخم مرغ و سیر و پیاز،  ادویه های تند و تیز برای شما مضر است.

در عوض غذاهای آب پز و بخار پز برای شما عالی ست. غذاهای آبكی مانند انواع آش و    سوپ و خورش های سبزيجات برای شما مناسب است.

آبدوغ خيار، ماهی، گاهی مرغ، حبوباتی مانند ماش و جو و عدس به میزان کم برای شما خوب است. و از بین لبنیات ماست و از بین مرباها، آن ها که از میوه های خنک تهیه شوند برای شما مناسب است. در زیر به این میوه ها اشاره شده است.

سوپ جو، پاچه ی گوسفند همراه با کمی آلو بخارا، سیب زمینی بخار پز، برنج با روغن زیتون برای شما بسیار مناسب است.

نوشیدنی

3- نوشیدنی های با طبع گرم و دمای داغ  مانند كاكائو، قهوه، نسكافه نوشابه های شيرین و  گازدار برای شما بسیار مضر است.

در عوض نوشیدنی های خنک و با طبع سرد (زیاده روی نکنید) برای شما بسیار مناسب است. مانند شربت سکنجبین ملس، ماءالشعیر طبیعی (مانند آب جوی پخته شده) و چای سیب.

آب میوه های خنک که در زیر به آنها اشاره می کنیم و شربت های کم شیرین هم برای شما که مزاج صفرا دارید بسیار مناسب است.

سبزی و میوه

4- سبزی های با طبع گرم و خشک مانند سیر،  پياز، ترخون،  نعناع، تره، شاهی،  شويد، جعفری، كرفس، بادمجان، كلم، كنگر و شنبليله اصلا برای شما که دارای مزاج صفرا هستید، خوب نیست.

در عوض سبزیجات خنک و رطوبت رسانی چون خيار، كاهو سالادی، كدوی خورشتی،باميه، زرشك و گشنیز برای مزاج صفرا عالی ست.     

اسفناج، باقالی، ريواس، گوجه فرنگی و کدو حلوایی هم برای حال مزاجی شما خوب است.

5- میوه های گرمی مانند موز، آناناس، خربزه، طالبی، نارگيل و انجیر برای شما مناسب نیست.  

در عوض میوه های آبدار و خنک مانند هندوانه، انواع مرکبات (بخصوص ترش مزه ها)، انار، شاتوت، سیب ترش، گلابی، آلبالو، گیلاس، آلو، شفتالو، گوجه سبز و زردآلو  برای شما عالی ست.

میوه هایی چون. تمشك، تمرهندی تازه ملس که شور نباشد و فرآوری نشده باشد نیز برای شما خوب است.

تنقلات و چاشنی ها

6- تخم ها، تنقلات و آجيل هایی چون گردو، پسته، فندق، نارگیل و سیاه دانه برای شما خوب نیست.  بادام زمينی، كشمش و کنجد برای مزاج صفرا اصلا خوب نیست.

7- چاشنی و ادويه جاتی مانند فلفل، زنجبيل، هل، دارچین، زعفران و  افزودنی ها و طعم دهنده  ها برای شما مضر است.

در عوض  ليمو عمانی، رب انار، غوره، آلو بخارا، قره قوروت و کلا ترشيجات و موادی که طبع سرد و مرطوب دارند برای شما مناسب است.

مغز بادام تلخ، حبوبات و غلات جوانه زده، بذرهای ملین مثل اسفرزه بارهنگ و خاکشیر؛ همچنین غذاهای خام برای شما صفرا مزاج ها عالی ست.

یک نسخه خانگی عالی برای رطوبت رسانی به صفرا وی مزاج ها:

اگر مزاج شما صفرا است، این دم کرده ی خاکشیر را به مدت 21 روز و یا سه الی چهار دوره ی 21 روزه استفاده کنید  و اثرات معجزه آسای آن را ببینید.

می توانید یک قاشق از هرکدام از تخم های اسفرزه و بارهنگ و خاکشیر را نیز در یک لیوان آب جوش بریزید و بعد از یک ربع تا بیست دقیقه میل کنید. به هیچ عنوان از شکر یا عسل در این دم کرده ها استفاده نکنید. می توانید برای مثال از شیره انگور استفاده کنید.

اساسا افراد دارای مزاج صفرا باید غذاهای رسوبت رسان را بیشتر استفاده کنند.

اگر می توانید هر روز صبح ناشتا دو قاشق خاکشیر را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید ده دقیقه تا یک ربع بماند و سپس میل کنید . حتما بدون عسل مصرف کنید. عسل برای افراد دارای مزاج صفرا یا گرم و خشک زیاد خوب نیست.

اگر می خواهید عسل یا هر غذای دیگری که طبع گرم و خشک مطابق مزاج صفرا دارد مصرف کنید اولا باید میزان آن کم باشد و دوم اینکه باید به همراه مصلحات آن مصرف کنند.

نکته:  

 موارد بالا مطلق نیست یعنی الزاما نباید همه موارد پرهیزی قطع شوند و موارد مفید همه مصرف شوند با توجه به عادت و تجربه های شخصی، از بین آنها انتخاب کنید. کلیت موارد را به خاطر داشته باشید. ضمن اینکه خوردن موارد ممنوع به همراه مصلحات می تواند بی ضرر شود. یعنی اگر ماده غذایی را میل می کنید ماده ی دیگری که مزاج عکس آن را دارد نیز همراهش میل کنید.

جدول مصلحات را از اینجا دانلود کنید.

اگر هنوز مزاج خود را نمی دانید در این قسمت می توانید فرم تعیین مزاج رایگان را پر کنید تا طبیب مزاج تان را تشخیص دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *